Kalibracja

Kalibracja alkomatów. Profesjonalny serwis alkomatów. Jak skalibrować alkomat.

Kalibracja alkomatów. Profesjonalny serwis alkomatów. Jak skalibrować alkomat.

Proces kalibracji alkomatu

Kalibracja alkomatu jest to proces ustawiający oprogramowanie testera w ten sposób aby wskazywał on poprwane wyniki z jak najmniejszym błędem. Proces kalibracji jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania alkomatu i musi być przeprowadzany cyklicznie co jakiś okres czasu w zależności od rodzaju alkomatu, rodzaju sensora znajdującego się w alkomacie oraz częstotliwości jego użytkowania. W przeszłości bardzo popularne były alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi. Alkomaty te jednak charakteryzowały się tym, że często się rozkalibrowały, a ich czujniki były bardzo niestabilne oraz nietrwałe. W tej chwili upowszechniły się alkomaty z sensorami elektrochemicznymi, które poszły w ślad za alkomatami policyjnymi. Ta technologia jest znacznie jakościowo lepsza, sensory są trwalsze, a kalibracjię wykonuje się rzadziej, co znacznie obniża koszty ekspoatacji alkomatu w czasie jego użytkowania.
Jednym słowem kalibracja to proces niezbędny do prawidłowego funkcjinowania alkomatu!
Nie ma alkomatów których się nie kalibruje.

Kalibracja alkomatów labolatorium

Labolatorium wzorcujące alkomaty musi spełniać bardzo dużo warunków brzegowych aby móc sprostać kalibracji/standaryzacji/wzorcowaniu alkomatów. Musi być również wyposażone w odpowiedni do tego typu sprzęt. Serwisy, które zajmują się kalibrowaniem alkomatów autoryzowane przez AlcoDigital i współracujące z nami bezpośrednio są zazwyczaj wyposażone w sprzęt amerykańskiej frmy Guth Laboratories Inc.

 

Poniżej zdjęcie urządzenia testującego (tzw. symulatora), wykorzystywanego również w naszym centralnym serwisie w Warszawie.

2100 Simulator

Rys. Profesjonalny symulator marki GuthLaboratories, Inc. używany przez nasz serwis do kalibracji alkomatów.

Kalibracja alkomatu - dlaczego należy kalibrować alkomat?

Alkomat to urządzenie pomiarowe, jak każde urządzenie pomiarowe, ulega rozkalibrowaniu w normalnym procesie użytkowania i aby zapewnić odpowiednie wskazania alkomatu należy go co jakiś czas kalibrować w odpowiednio do tego przygotowanym serwisie który zajmuje się tego typu usługami. Alkomat, które nie jest kalibrowany, również jeśli nie był przez dłuższy czas użytkowany i nie był kalibrowany, nie możemy uznawać za urządzenie pomiarowe, a jedynie za wskaźnik jakiś przypadkowych liczb niczym nie odpowiadających zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Kalibracja jest nieodłącznym procesem silnie związanym z urządzeniem testująco-pomiarowym jakim jest alkomat w procesie użytkowania.

Jak czesto musimy kalibrować alkomat?

Jak czesto musimy kalibrować alkomat?
Częstotliwość kalibracji alkomatu zależy od:
1. Rodzaju wykorzystywanego sensora znajdującego się w alkomacie
2. Częstotliwości pomiarów (im większa częstotliwość tym kalibracja musi być wykonywana częściej)
3. Sposobu użytkowania (stosowanie się do zaleceń w instrukcji, zwięsza żywotność sensora)
4. Warunków przechowywania oraz warunków pracy alkomatu
5. Jakości wykonania alkomatu oraz znajdującego się w nim czujnika/sensora
6. Sposobu użytkowania (osobisty, przemysłowy itp.)

Średnio, zakłądając że alkomat jest użytkowany przez użytkownika indywidualnego do samokontroli lub do sporadycznych kontroli pracowników w niewielkiej firmie, przyjmuje się:

1. Dla alkomatów z sensorem półprzewodnikowym terminy kalibracji co około 6 miesięcy lub po 200-300 pomiarach
2. Dla alkomatów z sensorem elektrochemicznym o niskiej jakości terminy kalibracji co 6 miesiecy lub po 400 pomiarach
3. Dla alkomatów z sensorem elektrochemicznym o wysokiej jakości terminy kalibracji co 12 miesiecy lub po 500 pomiarach

Czy zwracać uwagę na warunki kalibracji w trakcie kupowania alkomatu?

Oczywiście! To jest kluczowa sprawa jesli chodzi o koszty późniejszego użytkowania alkomatu. W momencie podjęcia decyzji o zakupie alkomatu upewnijmy się że alkomat jest skalibrowany, to bardzo ważne ponieważ jeśli kupimy alkomat, który nie jest skalibrowany lub taki który był kalibrowany ale np. 2 miesiące temu, za chwilę będziecie potrzebować przeprowadzenie takiej kalibracji ponownie i to prawdopodobnie odpłatnie. Jak się upewnić, że alkomat jest skalibrowany? Dobre pytanie, przecież nie masz nawet możliwości zweryfikowania bez odpowiedniego sprzętu czy dobrze pokazuje. Najlepiej uzyskać od sprzedawcy coś w rodzaju Certyfikatu, który mówi o tym że kalibracja została wykonana przez sprzedażą. Jak już upewnimy się, że kupiliśmy skalibrowany alkomat należy również spytać o cenę przyszłej kalibracji i w jakim okresie będzie trzeba ją wykonać. W tej chwili na rynku jest dużo ofert z następnymi bezpłatnymi kalibracjami w okresie gwarancyjnym, warto na to zwrócić uwagę.

Nasz serwis kalibracyjny

Zapraszmy do skorzystania z naszego serwisu kalibracji alkomatów, który działa nieprzerwalnie od 2005 roku. Obsługujemy cały kraj i kalibrujemy większość alkomatów sprzedawanych na Polskim rynku od 2003 roku. Alkomat należy dostarczyć osobiście lub poprzez tanią przesyłkę do siedziby firmy pod adres: AlcoDigital ul. Targowa 33A lok 30, 03-728 Warszawa. Po wykonaniu usługi kalibracji alkomat jest odsyłany kurierem na podany przez Państwa adres na nasz koszt. Przed odesłaniem alkomatu proszę o kontakt z pracownikami naszego serwisu w celu ustalenia szczegółów pod adresem e-mail: serwis@alcodigital.pl lub tel. 22-8581508